zdrowa dieta panidieta

Ze względu na kulturę żywieniową, w której żyjemy, gdy ktoś mówi, że chce być zdrowszy, zwykle ma na myśli to, że chce schudnąć. Ale częściej niż nie, dieta szkodzi zdrowiu, a nie je promuje. Ten post przedstawia sposoby na zdrowsze zdrowie bez diety.

Poniżej znajduje się fragment mojej książki, Gentle Nutrition, która będzie dostępna 23 lutego. Zamów już dziś w przedsprzedaży na Amazon lub Bookshop . Bardzo doceniam Twoje zamówienie w przedsprzedaży, ponieważ przedsprzedaż to coś, co może spowodować lub przerwać premierę książki! Lista 15 sposobów na zdrowie bez diety to ekskluzywne treści na blogu.

Co przychodzi na myśl, gdy ktoś mówi Ci o swoich planach „bycia zdrowym”?

Domyślam się, że kiedy większość ludzi mówi, że „stają się zdrowi”, nie mają na myśli wizyty u terapeuty, medytacji, wystarczającej ilości snu lub spędzania więcej czasu z rodziną, przekraczania dozwolonej prędkości, zaszczepiania się, uprawiania bezpiecznego seksu, lepszych zakupów ubezpieczenie zdrowotne, znalezienie pracy, która zapłaci więcej pieniędzy lub przeprowadzka do obszaru o mniejszym zanieczyszczeniu.

Dla większości ludzi „zdrowie się” to kod na odchudzanie. Oznacza to więcej ćwiczeń, mniej jedzenia i jedzenie „zdrowsze”, zgodnie z aktualnie modną dietą. Może to nawet oznaczać przestrzeganie sztywnego planu odchudzania – często dość wyraźnie niezdrowego, eliminującego całe grupy żywności i/lub wymagającego niebezpiecznie niskiego poziomu spożycia kalorii. Dzieje się tak, ponieważ zdrowie jest postrzegane powierzchownie jako wynik jedzenia, sprawności i liczby na skali.

To jest do zrozumienia. Co widzisz dekorując prawie każdy gabinet lekarski? Wykres BMI. Bez względu na rozmiar, nie da się opuścić wizyty bez komentarza na temat wagi, czy to surowej rozmowy o potrzebie odchudzania (byłeś tam tylko z powodu bólu gardła!), czy przypomnienia, aby „uważać” i nie przybieraj na wadze, ponieważ Twoja waga jest teraz w porządku. Waga jest w nas wbijana jako najważniejszy predyktor zdrowia. To tak, jakby „normalne” BMI nasycało jakiś rodzaj nieśmiertelności, a wyższy BMI był wyrokiem śmierci.

Z tego powodu jedzenie i sprawność fizyczna są umieszczane na piedestale jako główny sposób poprawy zdrowia, przy założeniu, że zdrowie jest osobistym wyborem, czymś, co zarabiasz, jedząc każdy kęs jedzenia „w porządku” i przestrzegając sztywnych rutynowych ćwiczeń . Ale zdrowie nie jest wyborem, a waga również nie jest jego ważnym wyznacznikiem. I nawet jeśli zdrowie sprowadza się do wagi, faktem jest, że waga jest bardziej złożona niż dieta dash i ćwiczenia, z ponad 100 czynnikami wpływającymi na liczbę na skali. Jednak w głównym nurcie wciąż panuje przekonanie, że waga to zdrowie, dlatego błędne „jedz mniej, ruszaj się więcej” stało się dominującym mottem, jak dbać o swoje ciało.

To przekonanie, że dieta i utrata wagi są skutecznym sposobem na poprawę zdrowia, jest błędne, utrwalane przez przemysł dietetyczny, który infiltruje opiekę zdrowotną. Chociaż większość zdrowia jest poza naszą kontrolą, istnieje wiele sposobów, dzięki którym możemy stać się zdrowsi bez stosowania diety – nie wspominając o tym, że dieta cukrzycowa częściej prowadzi do bycia mniej zdrowym. Oto 10 sposobów na zdrowsze bez diety:

  1. Umów się na randkę z zoomem lub daleką społecznie kolację z przyjacielem. Istoty ludzkie ewoluowały, aby łączyć się poprzez jedzenie, i chociaż może to być teraz trudniejsze do zrobienia, nadal jest to możliwe dzięki technologii!

  2. Zastrzyk przeciw grypie. Musimy chronić nasz system opieki zdrowotnej przed dwiema pandemią naraz, a wczesne badania pokazują, że zaszczepienie się na grypę może uchronić Cię przed COVID .

  3. Oglądaj zabawny program telewizyjny (bez rozpraszania telefonu!). Śmiej się głośno. Obecnie polecamy PEN15, Schitt’s Creek i Big Mouth.

  4. Załóż ogród. To świetny sposób, aby stać się bardziej aktywnym, wchłonąć trochę witaminy D i jeść więcej produktów (to znaczy, jeśli nie zabijasz wszystkiego we wspomnianym ogrodzie, tak jak robię to co roku).

  5. Jeśli jest to dla Ciebie dostępne, umów się na wizytę u terapeuty. Zdrowie psychiczne to także zdrowie .

  6. Rozpocznij swój poranek od lekkiego rozciągnięcia się lub krótkiego spaceru na zewnątrz. Delikatny ruch na początku dnia może mieć ogromny wpływ na Twój nastrój. Osobiście sama zauważyłam ogromną różnicę w tym, że mój mąż przejmuje obowiązki wyprowadzania psów porannych teraz, gdy pracuje w domu. Zacząłem bardziej celowo wprowadzać delikatne ruchy na początku dnia i to naprawdę sprawia, że ​​czuję się lepiej fizycznie i psychicznie.

  1. Zacznij wyłączać telefon 30-60 minut przed pójściem spać. Zamiast przewijać doom twittera lub bezmyślnie sprawdzać instagram, poczytaj książkę dla przyjemności.
  2. Rób codzienną łamigłówkę. Pomyśl o tym jak o treningu mózgu! Zapisz się do codziennej krzyżówki NYT , którą moja mama i mąż robią każdego dnia.
  3. Zostań wolontariuszem w organizacji, na której Ci zależy.
  4. Zagłosuj jutro na kandydatów, którzy wspierają dostęp do bezpłatnej/niedrogiej opieki zdrowotnej, ochronę środowiska i mają plany rozwiązania problemu nierówności dochodowych i rasowych. Jesteśmy tak zdrowi, jak społeczność, w której żyjemy. A po wyborach orędujemy za polityką promującą bezpłatną/niedrogą opiekę zdrowotną, ochronę środowiska, dochody i nierówności rasowe, ponieważ nasza praca nie kończy się 3 listopada!

Pamiętaj, że dieta odwraca uwagę od rzeczy, które mają znaczenie, rzeczy, które promują prawdziwe zdrowie i dobre samopoczucie.

Jakie rzeczy, które nie są dietą, robisz, aby poprawić zdrowie?