fotowoltaika 1

Bardzo wiele domów w Polsce założyło instalację fotowoltaiczną na przestrzeni ostatnich lat. Niektórzy zrobili to z pobudek oszczędnościowych inni, bo sąsiad tak zrobił, jeszcze inni bez większego przemyślenia zrobili sobie małą elektrownie na dachu. Fotowoltaika lubelskie lub każde inne województwo oferuje w Polsce podobne zasady refinansowania. O ile w poprzednich latach zasady odkupywania i magazynowania energii wyprodukowanej przez domowe instalacje było zachęcające i atrakcyjne o tyle sytuacja się zmieniła i może zmieniać na niekorzyść konsumentów.

Przypomnijmy zasady fotowoltaiki

Energia produkowana na dachu domu przez panele fotowoltaiczne może w danym momencie zasilać zapotrzebowanie gospodarstwa domowego. Sytuacja dotyczy jednak tej właśnie chwili, gdy jest ona zarówno produkowana i wykorzystywana. W praktyce w Polsce nasza instalacje zasila energię systemu, którą po pewnej prowizji do niej oddajemy. Suma sumarum po pewnym odliczeniu możemy tę energię wykorzystać przez cały rok. Podobnie działa na przykład fotowoltaika Lublin. Sytuacja mogłaby wyglądać nieco inaczej gdybyśmy oprócz instalacji posiadali baterie do gromadzenia energii, wtedy byłaby możliwość samowystarczalności energetycznej, ale w Polsce tego jeszcze nie ma.

Czy to dobra inwestycja

Wiele kalkulatorów, filmów na Youtube i blogów uczy nas, że zwrot inwestycji jest możliwy w czasie około 6 lat, przy średnim wkładzie około 30000 złotych w Polskich domach. Sytuacja ta jest możliwa jednak przy dobrze przemyślanym projekcie, dofinansowaniu, dobrze dobranej ilości paneli i tak dalej. Cena usługi jednak jest coraz droższa, prowizja elektrowni wzrasta i ma jeszcze wzrastać. Czego nie widzimy w tych rozliczeniach to czas spędzony nad czytaniem o tym i wyborem firmy, wyborem instalacji. Po drugie przygotowaniem podłoża pod panele, zagospodarowaniem dachu. Po trzecie zagospodarowaniem bezpiecznego miejsca na instalacje. Kolejna sprawa to w tym czasie kilku lat utraty poboru energii przez panele i różne możliwe awarie. Do tego dochodzi nasz czas na konserwacje instalacji i inne kwestie z nią związane. W praktyce  w tej sytuacji prawne, dla większości z nas realne zwrot inwestycji może bardziej przypominać 8 lat, ale po tym czasie efektywność instalacji będzie już dużo mniejsza i jej czas będzie chylił się ku końcowi. Może nas w tej sprawie zainteresować fotowoltaika Łęczna. Suma sumarum zwrot tej inwestycji to i tak około 10-15% rocznie czyli o wiele więcej niż dają najlepsze lokaty w banku, bezpieczne akcje i inne takie inwestycje.

Podsumowanie

Jeśli mamy wolną gotówkę fotowoltaika może być dobrym pomysłem na ulokowanie gotówki. Zwrot inwestycji na poziomie 10-15% rocznie, a przy tym wpływ na wartość nieruchomości to istotne kryteria. Jak do tego dołączymy prestiż wynikający z nowoczesności i dołożenie małej cegiełki do ekologii, sprawa jest tym bardziej zachęcająca.