biblia 7

Czy nieochrzczone dzieci idą do Nieba? To trudne pytanie jest rozważane przez teologów od dawna. W dzisiejszym wpisie również pochylimy się nad tym próbując to rozstrzygnąć w oparciu o biblię.

Czy chrzest jest wymagany, aby trafić do Nieba?

Tak, chrzest według biblii jest wymagany do zbawienia, do wejścia do królestwa Bożego. Tak wiec gdyby tutaj zakończyć artykuł można by uznać, ze nieochrzczone dzieci nie idą do nieba. Pamiętajmy jednak, żeby nie pojmować wiary na podstawie jednego fragmentu wyrwanego z  kontekstu, ale, aby rozpatrywać sprawy całościowo. Po drugie pamiętajmy ,że nie tyle rytuał lub uczynek zbawia co Bóg. Nie co, a kto.

Strach przed piekłem dla dzieci wziął się z poglądu teologicznego dotyczącego kwestii co to jest grzech pierworodny. Według teologów kościoła katolickiego każdy człowiek rodzi się obarczony winą za grzech Adama i Ewy co powoduje nakaz chrztu niemowląt. Jest to niestety niebiblijna praktyka ponieważ Bóg sam w Biblii mówi, że nie karze synów za błędy ojców i na odwrót, ze każdy odpowie za swój grzech.

Człowiek rodzi się z zepsutą naturą

Każdy człowiek rodzi się z zepsutą naturą spowodowaną tym, że grzech wszedł na świat przez Adama i Ewę. Stąd biorą się naturalne skłonności do grzechu – chciwość, zazdrość, pożądliwość, nienawiść i inne sprawy. Osądzanie noworodka jednak za to, że jest chciwe, ma nienawiść czy rzuciło grzechotką i nie słuchało rodziców wydaje się jednak niedorzeczne.

Kiedy należy ochrzcić dziecko?

Chrzest w biblii musiał być poparty osobistą wiarą i chęcią osoby, która do niego przystępowała. Oprócz tego taka osoba musiała najpierw wyrazić pokutę za własne grzechy i ochrzcić się przez pełne zanurzenie w wodzie. Gdy weźmiemy chrzest biblijny i porównamy z polaniem główki niemowlęciu w kościele widzimy, że to zupełne pomieszanie prawd wiary.

Posumowanie

Nie należy obawiać się tego, ze nieochrzczone dzieci nie pójdą do nieba i z tego powodu wykonywać pusty rytuał. Biblijny chrzest  wodny musi być podejmowany w wieku świadomym grzechu. Zamiast pustych rytuałów zadbajmy o głęboką relację z Panem Jezusem, bądźmy mu posłuszni i uczmy tego dzieci. Niech widzą w nas Jego światło.

English version

One should not be afraid that unbaptized babies will not go to heaven and therefore perform an empty ritual. Biblical water baptism must be undertaken in an age that is conscious of sin. Instead of empty rituals, let us take care of a deep relationship with the Lord Jesus, let us obey him and teach our children to do so. Let them see his light in us.