suknie ślubne 4

Ślub to duży wydatek, każdy kto brał coś o tym wie. Końcowe koszty niekiedy dwukrotnie przewyższają planowany i oczekiwany budżet. No bo jeszcze obrączki, grawer, filmowanie dronem, sesja przedślubna, sesja wyjazdowa, film 4k i zwiastun, zaproszenia, ozdoba kościoła, oprawa muzyczna ceremonii i wiele wiele innych wydatków, o których nie pamiętamy.

Największe wydatki ślubne 2022

1. Wesele

Wesele to najwyższy koszt ślubu. Cena sali weselnej z obsługą i jedzeniem zaczyna się w okolicach 250zł/ osobę.

2. Zespół weselny

Najtańszy jest DJ, któremu mimo wszystko i tak trzeba zapłacić od 3000zł wzwyż. Zespoły są droższe i tutaj cena to już 5000 – 10000 zł i więcej.

3. Ubranie

Garnitur pana młodego to wydatek od 1500zł w górę. Ubranie panny młodej w wersji używanej z OLX plus dodatki to również kwota 2000zł i więcej, a nowe suknie ślubne 2022 to około 5000zł z dodatkami.

4. Filmowanie i fotograf

Tutaj również najtańsze pakiety i specjaliści to cena 2 x 2000zł co daje 4000zł razem. Lepsi z branży, filmowanie 4k, dron, sesje ślubne, zwiastuny i nagrywanie przez więcej niż jednego operatora to koszty znacznie znacznie większe.

5. Dekoracje kościoła i oprawa muzyczna + koperta dla księdza

Niby dodatkowy koszt ale suma sumarum może nas wynieść kolejne 3000zł.

6. Obrączki

Proste obrączki to wydatek rzędu 2000zł

7. Noclegi

Wykupienie noclegów w hotelu dla cioci i babci to również spory koszt. Nocowanie grupy 20 osób to już kolejne 3000zł lub więcej.

8. Transport

Autokar to wydatek około 1000zł, wynajem i udekorowanie samochodu do ślubu również może wynieść około 1000zł.

Na czym można zaoszczędzić?

Koszt zorganizowania w miarę taniego ślubu z weselem na ok. 100 osób to wydatek minimum 50000zł. Na czym można zaoszczędzić, nie stając się „Januszem”?

1. Zrób ślub w niepopularnym terminie, wtedy sala, zespół, fotograf i kamerzysta mogą się zgodzić na niższą stawkę. Tak właśnie ślub w piątek lub w zimie będzie z reguły tańszy.

2. Zaproś mniej gości, postaraj się zorganizować wszystkim gościom potrzebującym noclegu, nocleg u rodziny.

3. Użyj starych obrączek babci, cioci, przetop złoto.

4. Poproś kogoś z rodziny u udekorowanie kościoła i auta.

5. Kup używaną suknię ślubną, dużo tańszą niż oferuje modny salon sukien ślubnych Wrocław.

6. Zrezygnuj z niepotrzebnych dodatków jak sesje poślubne, przedślubne, dron, zwiastun, podziękowania dla rodziców.

7. Postaw na DJ-a

Aby nie dostać łatki Janusza nie oszczędzaj na jedzeniu, nie piecz sam ciast, nie pędź sam wódki i wina, nie rób bigosu. Niedobrze iść do ślubu w znoszonym garniturze i butach. Nieeleganckie jest również zapraszanie tylko bogatej części rodziny.