kulka silikonowa

Jak powstają włókniny?

Włókniny i kulki silikonowe produkowane są dwoma głównymi metodami: są filcowane lub łączone. Filcowana włóknina jest wytwarzana przez nakładanie warstw cienkich arkuszy, a następnie przyłożenie ciepła, wilgoci i ciśnienia w celu sprasowania włókien w grubą matową tkaninę, która nie będzie się strzępić ani strzępić. 

Istnieją główne metody wytwarzania włóknin klejonych: Dry Laid, Wet Laid i Direct Spun. 

 • Podczas produkcji włókniny układanej na sucho, sieć włókien jest układana w bębnie, a gorące powietrze jest wtryskiwane w celu połączenia włókien ze sobą. 
 • W procesie układania na mokro sieć włókien jest mieszana z rozpuszczalnikiem zmiękczającym, który uwalnia substancję podobną do kleju, która wiąże włókna ze sobą, a następnie układa się ją do wyschnięcia. 
 • W technologii Direct Spun włókna są nawijane na taśmę przenośnika, a kleje są natryskiwane na włókna, które są następnie prasowane w celu połączenia. (W przypadku włókien termoplastycznych klej nie jest wymagany.)

Jak wykorzystywane są włókniny i kulki silikonowe?

Włókniny penetrują szeroki zakres rynków, w tym medyczny, odzieżowy, motoryzacyjny, filtracyjny, budowlany, geotekstylny i ochronny. Z dnia na dzień wzrasta wykorzystanie włóknin i bez nich nasze obecne życie byłoby niezrozumiałe.   Rzeczywiście, włókniny odgrywają integralną rolę w ekonomii wygody.

Zasadniczo istnieją dwa rodzaje włóknin: trwałe i jednorazowego użytku . Około 60% włókniny tapicerskie jest trwałe, a pozostałe 40% podlega wyrzuceniu.   Te specjalistyczne tkaniny są zaprojektowane tak, aby zapewnić określone funkcje, takie jak chłonność, sterylność, hydrofobowość, sprężystość, rozciągliwość, miękkość, wytrzymałość, trudnopalność, amortyzacja, izolacja termiczna, izolacja akustyczna i filtracja. Te właściwości są często łączone w celu stworzenia tkanin odpowiednich do konkretnych zadań, przy jednoczesnym zachowaniu równowagi między okresem użytkowania produktu a kosztami.

Przede wszystkim włókniny są wykorzystywane w następujących branżach: 

 • Zdrowie i higiena. Pieluchy, higiena kobieca, nietrzymanie moczu dla dorosłych, chusteczki (do higieny osobistej, paznokci), kosmetyczne płatki do twarzy, maseczki konsumenckie.
 • Geotekstylia i budownictwo. Stabilizatory gruntu i podkłady pod jezdnie, kontrola erozji, budowa kanałów, systemy drenażowe, ochrona geomembrany, bariera infiltracyjna piaskowa do płytek drenażowych, wykładziny na składowiska odpadów, izolacja (mata z włókna szklanego), folia do domu odporna na warunki atmosferyczne , materiały doniczkowe dla roślin.
 • Przemysłowy. Podkłady dywanowe, pierwotne i wtórne, opakowania wymagające porowatości, ściereczki przemysłowe, kompozyty (laminaty żaglowe, laminaty obrusów, mata z ciętych nici), wykładziny podłogowe, podkład/stabilizator do haftu maszynowego.
 • Motoryzacja i transport. Filtracja benzyny, oleju i powietrza, plandeki i opakowania transportowe.
 • Akustyka. Izolacja akustyczna urządzeń, komponentów samochodowych i paneli ściennych, tłumienie dźwięku
 • Strój. Podszewki, odzież izolacyjna i ochronna, przemysłowa odzież robocza, kombinezony przeciwchemiczne, elementy obuwia, podkład/stabilizator do haftu maszynowego.
 • Medyczny. Fartuchy izolacyjne, fartuchy chirurgiczne, obłożenia i pokrowce chirurgiczne, maski chirurgiczne, fartuchy chirurgiczne, czepki, opakowania medyczne: porowatość umożliwia sterylizację gazową, rękawiczki, pokrowce na buty, chusteczki kąpielowe, opatrunki na rany, leki, plastry, maseczki medyczne, odzież jednorazowa (nakładki na stopy, kombinezony), chusteczki do pomieszczeń czystych, filtry stosowane w przemyśle farmaceutycznym.
 • Opakowanie. Opakowania na mięso (podkładki chłonne), torby na zakupy, koperty pocztowe, materiały wysyłkowe .
 • Umeblowanie. Poduszki, poduszki, wkłady materacy i wyściółki tapicerki, kołdry do kołder w kołdrach.
 • Gospodarstwo domowe. Filtry, czyli tzw. powietrze, woda, kawa, torebki na herbatę, worki próżniowe; chusteczki do przygotowywania żywności, chusteczki do użytku domowego, czyszczenie powierzchni.