paper 3

Jeśli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie zastanawiasz się nad wywierceniem studni u siebie na działce. Możesz zlecić to profesjonalnej firmie, ale możesz również zdecydować się na wynajem wiertnicy do studni i samemu to zrobić.

Powody wiercenia studni

Głównym powodem wiercenia studni jest oszczędzanie na wodzie. Woda kosztuje, a ze studni można mieć ją bezpłatnie. Tylko, że bezpłatnie też nie jest takie znowu bezpłatnie. Należy wliczyć czas wywiercenia, koszt wynajmu, czas na przywiezienie i odwiezienie sprzętu na sprzątanie, zabudowę i zabezpieczenie studni. Do tego koszt pompy i inne. Koniec końców „inwestycja” może nam się zwracać wiele lat.

Drugi powód to budowa domów samowystarczalnych. Są to domy nie wykorzystujące ingerencji zewnętrznej w zapewnienie wody, energii i ogrzewania. Istnieje pewna moda na bycie tzw. prepersem, który wszystko będzie miał przygotowane na wojnę i koniec świata.

Studnia czy zbiornik

Jeśli woda jest nam potrzebna tylko do podlewania roślin możemy zamiast tego kupić zbiornik na wodę deszczową i skierować do niego jeszcze wodę z rynny. Koszt sumaryczny wyjdzie niższy a efekt podobny.

Jak wywiercić studnię w praktyce

Używając wiertnicy do studni kopiemy ja do maksymalnej głębokości 30m (bez pozwoleń). Wcześniej należy wytyczyć specjalne, bezpieczne miejsce na studnię. Proces jest nieco skomplikowany jeżeli nie mamy sił, chęci i umiejętności. Przemyślmy to dobrze.

W procesie instalacji studni może nam się przydać klucz hydrauliczny do rur. Z jego pomocą połączymy ujście wody ze specjalną pompą (jak na cmentarzach, plażach) i będziemy mogli szybko dostać się po wodę. Klucz hydrauliczny jedno z podstawowych narzędzi, które powinien posiadać każdy gospodarz!