kabel do subwoofera

Bardzo często, wybierając kabel audio do zestawu głośnikowego, ludzie myślą, że im piękniejszy kabel, tym lepiej działa. A piękne „opakowanie” jest często używane specjalnie tylko dla wizualnej atrakcyjności produktu. Z reguły nabywca kabla rzadko znajduje czas na wysłuchanie proponowanego modelu, a nawet takiej możliwości nie ma w samym gniazdku.

Wszyscy rozumieją, że profesjonalny kabel to dobry kabel, ale nie wszyscy wiedzą, że profesjonalistom nie trzeba się „popisywać” w postaci soczystej izolacji, kolorowych opakowań. Dlatego profesjonalny kabel głośnikowy czy kabel do subwoofera będzie miał najprostszy wygląd, a jego izolacja będzie solidna lub po prostu czarna.

Ale konsument kupuje oczami… Dlatego postanowiliśmy przygotować ten krótki artykuł, aby pomóc początkującym melomanom i miłośnikom kina domowego.

Trochę teorii…

Tak dobre, jak wzmacniacze i głośniki, bez przewodów łączących je ze wzmacniaczami, będą ponuro milczące. Aby dźwięk z głośników podobał się uszom, musisz najpierw zadowolić je same i podłączyć do nich przewody, których potrzebujesz. Zazwyczaj kable używane do podłączenia głośników nazywane są „głośnikami” lub „głośnikami”, a teraz także „głośnikami”.

Zacznijmy od prostych:

Zdolność przewodów do przepuszczania przez nie prądu elektrycznego zależy od materiałów użytych do ich produkcji. I, co zaskakujące, wśród dyrygentów mistrzem jest srebro, a nie złoto. Pierwsze 4 miejsca w konkurencji przewodnictwa między pierwiastkami chemicznymi rozkładają się następująco:

1. Ag Srebro

2.Cu Miedź

3. Au Gold

4. Al aluminium

Aby uniknąć zwarcia, zwykle izoluje się przewody, więc metalowe rdzenie są owinięte lub wypełnione czymś, co nie przewodzi prądu. Nie ma różnych rodzajów izolacji, ale jej głównym zadaniem jest zapobieganie zamykaniu się przewodów z sąsiadami lub z osobą.

Same druty składają się z jednego grubego drutu lub wielu cienkich drutów („pasm”) skręconych razem. Nazywa się je „jednordzeniowymi” lub „wielordzeniowymi”. Skrętka traci zdolność przewodzenia prądu z przewodem jednożyłowym, ale wygrywa w wielu innych zawodach, zwłaszcza pod względem elastyczności i „niezgrzewania” z wielokrotnego zginania. Ale nie radzimy się zbytnio mylić – z wielu zagięć wszystko się psuje, a także linka.
Jak kabel wpływa na jakość dźwięku?

Najpierw o „elitarnych” standardach Hi-Fi i Hi-End: Dyskusje na temat „Wysoka wierność reprodukcji” od co najmniej 50 lat.. A wtedy i teraz oceny wystawiały nie urządzenia, a eksperci. I wtedy i teraz wniosek jest taki sam: jeśli chcesz usłyszeć poprawną reprodukcję, idź na koncert akustyczny. Nie ma i nie będzie na świecie absolutnie liniowej techniki, która będzie nagrywać i odtwarzać dźwięk bez zniekształceń tak, jak brzmiał podczas nagrywania. Zniekształcenia są nieuniknione, a spekulacje nigdy się na tym nie kończą. A wybór techniki pozostaje kwestią gustu i jest ograniczony rozmiarem portfela i zdrowym rozsądkiem, jeśli w ogóle. Najważniejszym kryterium jest to, czy ci się to podoba, czy nie.
zdjęcie kabla głośnika akustycznego

Na przykład stwierdzenie, że zastosowanie w kablach Hi-End posrebrzanej miedzi poprawia reprodukcję alikwotów, to, jak mawiał jeden z naszych dobrych znajomych, „anty-tank nonsens”. Srebro nie tylko nie różni się zbytnio przewodnością od miedzi, ale także efekt propagacji prądów o wysokiej częstotliwości po powierzchni przewodnika zaczyna wpływać na zakres częstotliwości radiowych, a dla zakresów dźwięku i ultradźwięków jest znikomy. Ale przewody są „bogato” zdobione i ludzie z portfelami chętnie wierzą, że tylko ten kabel jest potrzebny ich technologii.

Więc o takim kablu można śmiało zacytować V. Wysockiego: „było to jak koza z mleka, ale też nie było nic złego”.

Co z miedzią beztlenową (OFC) i monokrystaliczną miedzią Ohno Continuous Casting (OCC)? Obie odmiany mają wiele wspaniałych właściwości. Miedź beztlenowa jest oczyszczana z tlenu i rozpuszczonych w niej tlenków poprzez ogrzewanie i przelewanie w próżni lub innym środowisku zapewniającym ochronę przed wnikaniem tlenków i innych zanieczyszczeń. Jego struktura staje się jednorodna i nie utrudnia ruchu naładowanych cząstek. Do produkcji OSS stosuje się jeszcze bardziej zaawansowaną technologię. Oba typy są szeroko stosowane w mikroelektronice, kosmosie i innych branżach zaawansowanych technologii.

Ale w odniesieniu do akustyki należy przypomnieć popularne powiedzenie lekarzy „Witaminy wzbogacają mocz pacjenta i kieszeń aptekarza”. Wszystkie rezonanse a la „zmniejszają stopień zniekształceń dźwięku i poziom szumów obcych”, „nie ulegają korozji wewnętrznej i ich przewodność nie pogarsza się z czasem” przeznaczone są dla niedoświadczonego ucha chętnego do zapłaty. Kable do subwoofera