instalacje gazowe

Która rura gazowa jest lepsza – miedź czy stal?

Instalacje gazowe Wrocław to niezbędny element chyba w każdym nowym budynku. Pozwala na podłączenie całego budynku do systemu grzewczego. Instalacja gazowa może składać się z rur stalowych, choć stosuje się również rury miedziane. Przed wyborem konkretnego rozwiązania należy poznać zalety i wady obu. Dzięki takiej wiedzy decyzja jest łatwiejsza do podjęcia.

Rura miedziana – dlaczego znajduje zastosowanie w instalacji gazowej?

Rury wykonane z miedzi są zwykle zalecane do instalacji gazowej. Czemu? Głównym powodem jest fakt, że miedź jest plastycznym metalem, który może rozciągać się bez uszkodzeń. Jest to bardzo istotna kwestia dla systemów pracujących w wysokich temperaturach. Wymaga przygotowania odpowiedniej ilości miejsca na instalację, gdyż może zwiększyć jej rozmiar. Rurka miedziana jest zdecydowanie mniejsza od rur wykonanych z innych materiałów – jej ścianki są cieńsze, ponieważ do ich produkcji zużywa się mniej materiału.

Instalacje gazowe z miedzi są szczelne i odporne na różne czynniki, np. oświetlenie UV. Największą zaletą rury miedzianej jest wysoka odporność na korozję.

Rury miedziane – jak połączyć elementy?

Rury miedziane stosowane w domowych instalacjach gazowych są dość wytrzymałe. Ich ściany mają zazwyczaj ponad 1 mm. Dzięki temu lampy można bardzo skutecznie łączyć za pomocą twardego lutowania. Nie powinieneś sam próbować lutować rury gazowej – zostaw to profesjonalistom. Inną metodą jest zastosowanie złączki zaciskowej. Montaż takich rur jest bardzo łatwy i dla specjalisty nie powinien być problemem. Fakt ten znacząco wpływa na obniżenie kosztów montażu instalacji.

Jakie są zalety rur stalowych?

Rury stalowe stosowane do instalacji gazowych mają większe średnice niż ich odpowiedniki miedziane. Ścianki stalowej rury są grubsze, dzięki czemu są sztywniejsze i nie trzeba jej mocować do ściany dodatkowymi elementami. Niestety tego typu instalacja jest bardzo ciężka.

Podobnie jak rury miedziane, rury stalowe do instalacji gazowych ulegają rozszerzalności cieplnej. Ta cecha sprawia, że ​​nadają się do pracy w wysokich temperaturach. Rury stalowe mogą być montowane przez specjalistę za pomocą lutowania lub za pomocą złączek gwintowanych.

W porównaniu do rur miedzianych proces łączenia rur stalowych zajmuje znacznie więcej czasu. Są również mniej odporne na korozję i bardziej podatne na odkładanie się kamienia wewnątrz (jeśli są używane w instalacji wodnej).

Żywotność rur

Zarówno rury miedziane, jak i stalowe mogą wytrzymać bardzo długo, od 20 do 50 lat, a w niektórych przypadkach nawet dłużej. Materiały te są często zastępowane rurkami z PVC (polichlorku winylu), jednak ich żywotność jest kwestią dyskusyjną. Nie są jednak wykorzystywane do instalacji gazowych.

Instalacja gazowa – rury miedziane czy stalowe?

Oba rozwiązania mają swoje mocne i słabe strony. Gazownik Wrocław dobierze państwu właście rozwiązanie. Instalacja miedziana jest nie tylko funkcjonalna, ale również dobrze wygląda. Fajki tego typu mogą służyć jako dekoracja. Niemniej jednak nie nadają się do systemów wpuszczanych . Z drugiej strony rury stalowe są tak wytrzymałe jak miedź i można je umieścić wewnątrz ściany. Nie można ich jednak montować w miejscach o dużej wilgotności ze względu na ich korozyjność.